dr Paweł Sakowski, dr Robert Ślepaczuk, mgr Mateusz Wywiał, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
W niniejszym artykule zaprezentowaliśmy rozszerzenie analizy klasycznego wieloczynnikowego modelu Carharta (1997) poprzez przeniesienie jej na przypadek indeksów giełdowych i jednocześnie rozwinięcie badania zaprezentowanego w pracy Sakowskiego i in. (2015).
Głównym celem niniejszego opracowania była prezentacja przekrojowej analizy światowych indeksów giełdowych ze szczególnym uwzględnieniem różnic pomiędzy indeksami rynków wschodzących oraz rozwiniętych. Chcieliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wprowadzając modyfikacje do znanych modeli wyceny aktywów kapitałowych, będziemy w stanie lepiej wyjaśnić fluktuacje premii za ryzyko i zidentyfikować indeksy, które są relatywnie tanie (lub odwrotnie – są relatywnie drogie), jednocześnie biorąc pod uwagę inne istotne czynniki ryzyka oraz dodatkowe elementy zmieniające podstawową formę funkcyjną modelu. Dodatkowym, bardzo istotnym zagadnieniem badawczym było pytanie o różnice w dopasowaniu testowanych modeli dla krajów rozwijających się i rozwiniętych.
Metodologia i literatura
Metodologia opierała się na kluczowym artykule Carharta (1997), który zaproponował czteroczynnikowy model służący do oceny wyników funduszy...